Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem i diagnostyką próchnicy i innych chorób przyzębia. Próchnica powoduje nie tylko ubytki w zębach, ale także powikłania w funkcjonowaniu jamy ustnej. Zapalenia dziąseł, zapalenia miazgi zęba czy ropnie zębowe, wywoływane są nie tylko przez złą higieną jamy ustnej, ale i nieleczoną próchnice, która z biegiem lat, może przerodzić się w niebezpieczne choroby przyzębia.

Próchnica jest to proces, podczas którego szkliwo zębów, ulega rozpadowi, a zęby tracą swoją twardość oraz substancje mineralne, stają się słabe i podatne na wszelkiego rodzaju oddziaływania bakteryjne.

W zależności jakie ubytki poczyniła próchnica, wyróżnia się jej cztery typy:

  • próchnica początkowa, można ją zaobserwować w momencie kiedy na zębach pojawia się mała biała plamka, z czasem ciemnieje i uszkadza szkliwo zębów.
  • próchnica powierzchniowa jest to etap, w którym bakterie znajdujące się w jamie ustnej uszkadzają tkanki zęba, powodując ubytki próchnicowe, zęby takie leczy się za pomocą popularnego borowania. Jest to zabieg wykonywany pod znieczuleniem, więc pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
  • próchnica średnia jest to taki etap, że gdy ubytki próchnicowe nie są dość szybko leczone może dojść do zapalenia miazgi zęba. Gdy będzie już za późno tylko leczeniem kanałowym można wyleczyć ząb z martwą miazgą. Trzeba tylko pamiętać, że leczenie kanałowe może się nie skończyć na jednej wizycie.
  • próchnica głęboka to już etap w którym pojawia się martwica miazgi. Ząb wtedy nagle przestaje boleć, ale to nie oznacza, że stan zapalny zęba zniknął, postępuje on dalej ze zdwojoną siłą. Na ty etapie można podjąć leczenie zęba, ale gdy będzie już za późno trzeba poddać go ekstrakcji.

Nieleczona próchnica powoduje choroby serca, stawów, kości, warto pamiętać, że higiena jamy ustnej w zdrowiu zębów jest najważniejsza.